Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Od kraja do budućnosti istorije

Komentari (32) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 nedelja, 09 septembar 2012 21:27
JohnyBgood
Pa ako ista puca pred nasim ocima onda je to socijalna drzava. Od Grcke preko Spanije, pa dalje. Evropljani su navikli da zive dobro, bez stresa, a da im je sve placeno, od skole i fakulteta do vrhunske zdravstvene zastite pod stare dane. I sada toj i takvoj Evropi pare pozajmljuje jedna Kina u kojoj radnici nemaju nikakva prava i socijalna i zdravstvena zastita zapravo ne postoje. Uvod u svetske lomove u kome ce prevagnuti nesto, ali to sigurno nece biti socijalizam.

PS Sto se tice uzdizanja srednje klase, autor izgleda jos zivi u vremenu "zdravog proletarijata", "zlih kapitalista", i Marksa. I eto da propalom SSSRu pripisemo bar neku zaslugu - strah od njega je uzdigao srednju klasu na Zapadu! A napredak tehnologije koja je automatizovala vecinu jednostavnih poslova, i formiranje profesionalnih klasa i raznih tehnokratija, manje-vise. Eto da ne bi SSSR-a ne bi Google, Mercedes, GE i drugi uveli deobu profita, opcije i druge motivacije za svoje zaposlene?!
Preporuke:
16
33
2 nedelja, 09 septembar 2012 21:38
au mile
U ovoj knjizi F. Fukojama se bavi i pitanjem suvereniteta država gde, između ostalog, piše da svim onima koji su se zalagali za „sumrak suvereniteta“ treba postaviti pitanje šta bi zamenilo moć suverene nacije-države u savremenom svetu i zaključuje da, u nedostatku jasnog odgovora, ne postoji drugi način nego da se vrati suverenoj naciji-državi i učine je jakom i efikasnom.

Jasan odgovor je : svetska nadvlada u obliku supremacije SAD-a i zapada, u kojoj je suverenitet nacija uništen a vlast multinacionalnih kompanija neograničena. U Evropi je to Evropska unija, na američkom kontinentu NAFTA.
Preporuke:
24
7
3 nedelja, 09 septembar 2012 21:43
Misa
Fukojama je najobicniji pisac, ekonomsko--politicke, beletristike, koji pise ono sto se trenutno najbolje prodaje.
Preporuke:
53
3
4 nedelja, 09 septembar 2012 23:37
S.D. za Johny Good
PO mome skromnom misljenju i licnom iskustvu mogu ti reci da si delimicno u pravu.Kapitalisticki zapad posle 2 sv.rata pa sve do kraja 20 veka bio je vise socijalno uredjene drzave vise nego sto su to ikada bile tzv. "Socijalisticke drzave istoka"poput SSSR,SFRJ i ostali jer sam to licno iskusio.Nemoze se reci da delimicnu zaslugu za takvo stanje na zapadu nemozemo prepisati postojanju gore proklamovanim "Soc.drzavama istoka"prema kojem bi tezila radnicka klasa zapada da je tamo bilo bolje ziveti.Druga strana medalje prosperiteta zapada jesu izrabljivanje Arapski,Africkih,Azijskih,Juzno Americkih naroda i drzava gde su dolazili do jeftine energije i sirovina i drzanja istih kolonijalnom statusu putem kreditne zaduzenosti.Danas socijalna osnova kapitalistickog drustva polako se topi prvenstveno zbog toga sto su kapitalisti svoj kapital i prozvodnju preselili u KINU i ostalu Aziju gde su dobili nove robove koji nemaju nikakva socijalna prava jer tako su im njihve vlade udovoljile
Preporuke:
15
0
5 nedelja, 09 septembar 2012 23:51
s.p.Lajković
Na kraju će se ipak utvrditi da je Marks bio u pravu i da je komunizam neminovan !
Preporuke:
8
7
6 ponedeljak, 10 septembar 2012 04:57
Srboljub Savic
F. Fukujama nije vredan tolike paznje.Libearlni "kapitalizam" je opasna "doktrina" udrzavama gde kapitalizma i nema, pogotovo, u Srbiji.Srbija i kapitalizam, danas je, lazna prica- kalemljenje vocke, na jedva niklo, zelje.To, sto se nazovi zapad,borio protiv ideologije"komunizma" i "socijalizma", samo je paravan.Danas, ti isti "borci", "drzavmici" i "ekonobelovci"cine mnogo gore, kroz intervencije drzave.Dok socijalizam (sem Kine, druge zemlje su bile socijalisticke) nije izrekao, ni teoretski obradio,radnu snagu ("man-power", gde su i sluzbenici, i svi koji primaju platu-naknadu za rad) kao ekonomskukategoriju i najbitniju komponentu (resurs) ekonomije, on je kroz raspodelu profita, to ucinio.Pri vrednovanju, citiranju i kopiranju americkihnaucnika, ekonomista i pisaca, zanemaruje se potpuno sustina americkog "drustva", osobina i polozaj radne snage.S. Savic
Preporuke:
3
0
7 ponedeljak, 10 septembar 2012 05:23
Srboljub Savic
D2. SAD, stvorili su gladni, beskrupulozni, i mnoge grupe izbeglica i "dodjosa".
Ogroman prostor je "ociscen" uspesnim genocidom.
Nedovoljan priliv "desperadosa" i gramzivost,
doveli su do restauracije ropstva, iako je "beli
covek" govorio o civilizovanosti. Sramna struktura
je "pokrivena" "ukudanjem" ropstva, krajem XIX veka.
Propaganda o "jednakosti", o usponu "nikogovica",
i tragicna stanja naroda sirom sveta, "pumpala"
je priliv i podsticala borbu za uzdizanje-bogacenje.
[Videti podatke o imigraciji, istoriji.]
U daljem razvoju, buduci formalno bez kolonija i
robova, SAD su menjale "doktrine", teorije i
propagande. Umesto kolonija i osvajackih ratova,
otkrile su "pozoriste"-ratova (sada, vec idealnog),
"ali ne u mojoj kuci!", neoliberalizam, kao podlogu
globalizma-nicim ogranicene pljacke.
Zato je osnovan NATO, EZ, kontrola UN, ...
Uveliko se propagira ograniceni suverenitet, kako bi se otklonila svaka prepreka globalizmu, pod kontrolom SAD.
S. Savic
Preporuke:
11
0
8 ponedeljak, 10 septembar 2012 05:48
Srboljub Savic
U karakter "Hladng rata" i "ideolosku" borbu poveroavli su naivni a propagirali ga i "zaludjeni"
i za to placeni.
"Apetit" za svim bogatstvima Rusije nece se promeniti, ni ako postane "carska", kao sto se nije promenio odricanjem komunizma i odbacivanjem socijalizma. "Ideologija" nije smetala ni znacajnim privrednim vezama Kine i SAD (koje su do skoro, bile kao "samrtni zagrljaj").
U svemu ovome, americke teorije i doktrine, ne mogu biti svetske, osim za one koji zele da budu robovi (u svakom pogledu i delovanju) SAD.
[Tipican americki automobil, nije svetski.
Japan je tamo, i sve sto je, zato sto nije americki].
Americka neoliberalna teorija, zato, nije ni nauka
ni recept razvoja.
Propagiranje i nametanje, te ..., bilo bi smesno, da nije tragicno.
Srecom, svet uvidja da je ljudski rad, osnovni resurs, i da zatvara krug, otvarajuci novi, svake
misli i delovanja. Posle svesti o potrebi zastite svojih drugih izvora, naci ce formulu, koja deluje u Kini.
S. Savic
Preporuke:
7
0
9 ponedeljak, 10 septembar 2012 06:32
MP
Autor :"Kao što su pre dve decenije naši političari među poslednjim u svetu shvatili da je pao berlinski zid, tako će izgleda naši ekonomisti biti poslednji koji će saznati za krah neoliberalne ideologije"
Nije mi za eonomiste, nego za političare koji ih slušaju.Novi Dačićev Savet najbolje pokazuje upravo (ne)razumevanje stvarnosti oko Srbije, a pogotovo u njoj. Stipe Lovre večiti savetnik od Ante Markovića do Cvetkovića, opet je tu. A očigledno je da većinu u Savetu čine oni koji bi pre svega da brane svoje ugodne društvene pozidžcije i kapitale, a ne građane Srbije od krize. Zamislite Savet u kome bi bili Dušanić,Zec,Zdravković,Katić, Mlađen Kovačević....
No siguran sam da se pošlo u dobrom pravcu, pogotovo u borbi protiv političke korupcije i kriminala.Živi bili pa videli.
Preporuke:
10
1
10 ponedeljak, 10 septembar 2012 08:04
Bajec
Vidike kako se on brzo prilagodio: Bio je najmlađi profesor samoupravne i dogovorne ekonomije, perjanica veličanja ZURa pa posle postao savetnik i Vizionara i Tadića...
Preporuke:
9
1
11 ponedeljak, 10 septembar 2012 08:21
JohnyBgood
S.D. Kako su to nekakva Svajcarska, Svedska, Austrija, pa i PORAZENA Nemacka i Japan nekoga "eksploatisale" posle II sv. rata?

I kako to da se Afrika i drugi nisu automatski i silno obogatili dekolonizacijom? Moguce da rude nisu glavni izvor bogatstva? Recimo, citava ta Saudijska Arabija sa svom svojom nafturinom ima drustveni proizvod koji je MANJI od drustvenog proizvoda jedne male Svajcarske. O cemu mi onda pricamo?

Sto se tice socijalnih programa tipa osiguranja, penzija, itd. oni su u Nemackoj uvedeni jos 1880-tih godina, dakle decenijama pre komunistickih revolucija, i sigurno bi se razvijali i bez SSSRa. U Britaniji pocetkom XX veka, slican slucaj. Komunizam i revolucija su istorijska nesreca, zapravo cista KATASTROFA, ruskog naroda, i traziti sad tu neku pozitivu u uzdizanju srednje klase na zapadu je jednostavno tragikomicno.
Preporuke:
5
10
12 ponedeljak, 10 septembar 2012 10:06
thinking maize
Citat: "Kako reče kolega Mlađen Kovačević oni funkcioniše po principu: recite mi šta treba da dokažem, a ja ću reći koliko za to treba da mi platite." Kako jednom izjavi Napoleonov svemoćni šef policije Fuše: "Recite mi PET reči, koje je IZREKAO BILO KO, a ja ću NAĆI NAČINA da ga OBESIM!" Prema tome, dok u naše školske programe PONOVO NE VRATIMO kao predmete LOGIKU, kao nauku o PRAVILNOM MIŠLjENjU i ZAKLjUČIVANjU i ETIKU, kao nauku o MORALNOM MIŠLjENjU i POSTUPANjU, neće nam biti bolje! Kad Vam se U ŠKOLSTVU SVE SVEDE na GRUBI MATERIJALIZAM, ni "TRISTA Staljina" neće nas SPASTI od "MANGUPA iz NAŠIH REDOVA"! Prema tome, počinjemo od PETE ZAPOVESTI Gospodnje "NE UBIJ!", nastavljamo sa ŠESTOM ZAPOVESTI Gospodnjom "NE UKRADI!"...
Preporuke:
17
0
13 ponedeljak, 10 septembar 2012 11:11
NEPOKOLEBLjIV RACIONALISTA
Kao što su pre dve decenije naši političari među poslednjim u svetu shvatili da je pao berlinski zid, tako će izgleda naši ekonomisti biti poslednji koji će saznati za krah neoliberalne ideologije


pa izgleda da su i zbog toga postali "poltičari". Nema opravdanja za takvo shvaćanje; i zato jer su samo ovde na tu temu objavljeni članci ušanića, Purića, itd.

Međutim, F. Fukojama je neočekivano ozbiljno korigovao svoje stavove knjigom „Izgradnja države – upravljanje i svetski poredak u XXI veku“ koju je objavio 2004. godine, gde više ne insistira na svemoćnom tržište nego smatra da je izgradnju jake i efikasne države najvažnije pitanje za svetsku zajednicu, budući da su slabe i propale države izvor mnogih ozbiljnih problema u svetu, od siromaštva i side, do droge i terorizma.


pametni ljudi menjaju/prilagođavaju svoje stavove; kao što sam i ja geak bio 1999 za smenu autokrate Miloševića, ali sam od tada ogorčen protivnik tzv. demokratskih promena.
Preporuke:
2
1
14 ponedeljak, 10 septembar 2012 11:15
PSIHOLOŠKA PROTIVREČNOST
Konstatujući da su ekonomske reforme zasnovane na Vašingtonskom dogovoru, u kojima se promovišu mere usmerene na smanjenje uplitanje države u ekonomske tokove, doživele neuspeh, F. Fukojama zaključuje da su zemlje, koje su se u svojim reformama pridržavale Vašingtonskog dogovora, dovedene u stanje gore od onoga u kome bi bile da se reforme nisu ni sprovodile, pre svega zbog nedostatka institucionalnih kapaciteta države.


još ako tome dodamo "mere štednje" (zastvaranje noliberalne države?) za sigurnu naplatu dugova "nemačkim" bankama, utisak je.....
Preporuke:
3
0
15 ponedeljak, 10 septembar 2012 11:20
sonda
@JohnyGoodŠta ti znaš o Marxu i o ekonomskoj teoriji? O komunizmu, socijalizmu? Laprdaš ovde samoreklamerski ali i za nečiji račun. NO, nećeš proći jer dobro znamo za koga ovde pljuckaš ...
Preporuke:
3
4
16 ponedeljak, 10 septembar 2012 11:28
DESPOTSKO ČUDOVIŠTE
F. Fukojama ističe da je snižavanje mesta i značaja proleterijata u društvu, te komunističkih ideja na Zapadu, posledica jačanja srednje klase,
ali ništa ne piše o tome koliko je jačanju srednje klase na Zapadu doprinelo upravo postojanje socijalističkog Istoka i strah od širenja komunističkih revolucija.
Upravo to je prisililo Zapad da omogući veća radnička prava (sindikalno organizovanje, stalni rast plata, kraće radno vreme, stimulativno plaćanje prekovremenog rada, socijalna zaštita za nezaposlene, bolesne i stare, dostupnost obrazovanja i zdravstvene zaštite itd.).


da je bilo Staljina odn. Rusa, mi bi verovatno već dugo živeli u nekom obliku robovlasničkog društva?

Zato je izgleda i osuđena na (samo?) 20 godina nacistički ministar za rad - Šper.

Verovatno jer su im zahvanjujući milionima robovske radne snage razvili raketni program (von Braun-a zaposlili u NASA)
Preporuke:
2
0
17 ponedeljak, 10 septembar 2012 12:28
sonda
Kapitalizam je prava pravcata katastrofa za ceo ljudski rod a gušenje revolucija koje se neprestano sprovodi posle II svetskog rata je planirana i dosledna politika nacisti;ke Nemačke, ovaj put u režiji SAD. Njihova politika kao i sistem su potpuno propali i sada ćemo imati konačan obračun sa njima. Tu nema nikakvog pardona. Svako ko zagovara suprotan scenario radi isto ono što su radili i Dosovci u poslednjih dvanaest godina. Dakle, čist fašizam i borba protiv radnog naroda. Sukoba se ne bi trebalo plašiti jer narod nema šta izgubiti. Prvi su to shvatili Arapi a uskoro i Srbi ulaze u tu igru.
Preporuke:
10
4
18 ponedeljak, 10 septembar 2012 12:47
Marko Gay
@ JohnyBgood

ako ista puca pred nasim ocima onda je to socijalna drzava. Od Grcke preko Spanije.


Hahaha, vi kao da se informisete gledanjem televizije.

Pre svega, Grcka i Spanija nisu nikad bile socijalne drzave. U njima se, kao i u Srbiji, uvek ocekivalo da ljude bez novca izdrzava pre svega porodica, ako je imaju. Zato su te drzave i pukle.

O nekoj propasti drzava gde zaista postoji socijalna drzava -- npr Norveska, Svedska, Holandija, Danska, Austrija -- nema ni govora. Naprotiv, to su ekonomski najuspesnije drzave sveta, i to upravo zato jer i danas IMAJU socijalnu drzavu.

Samo budale ne uzimaju osiguranje -- za slucaj pozara, gubitka posla, bolesti. A vi mislite da je bas odsustvo tih osiguranja u zemljama treceg sveta recept za uspeh -- svasta.

Evropljani su navikli da zive dobro, bez stresa, a da im je sve placeno, od skole i fakulteta do vrhunske zdravstvene zastite pod stare dane.


Jel vas to mnogo tisti?
Preporuke:
6
2
19 ponedeljak, 10 septembar 2012 13:11
Robespijer
Kao što su pre dve decenije naši političari među poslednjim u svetu shvatili da je pao berlinski zid


Kako se samo iznerviram, kada čujem ovu frazetinu, kojom se cilja na Slobodana Miloševića. I kada je izgovori laik, donekle mogu da razumem, ali kada je izgovori intelektualac, onda iritira.

Zašto autor onda ne kaže, kada je još pre dve decenije shvatio da je pao berlinski zid, za razliku od Miloševića, šta bi on uradio nakon toga. Bio bi to sjajan doprinos teoriji, koji bi mogao koristiti narednim generacijama rukovodilaca.

Da li iz ovoga možemo da zaključimo da je nakon pada zida, Milošević trebao da uvede neoliberalni koncept ekonomije, zato što se svakako činilo, pogotovo dve godine kasnije, nakon sloma SSSR, da je taj koncept odneo pobedu!?

Naravno, ne. Milošević je sačuvao ekonomsku bazu i odbio da rasproda nacionalno bogatstvo. U tome je njegov greh, što je za razliku od Fukojame, znao da još istoriji nije došao kraj. Avaj, nije imao kome da kaže.
Preporuke:
13
5
20 ponedeljak, 10 septembar 2012 13:28
monetarna destrukcija
ponedeljak, 10 septembar 2012 12:28
sonda
...gušenje revolucija koje se neprestano sprovodi posle II svetskog rata je planirana i dosledna politika nacisti;ke Nemačke, ovaj put u režiji SAD. Njihova politika kao i sistem su potpuno propali i sada ćemo imati konačan obračun sa njima.

...Dakle, čist fašizam i borba protiv radnog naroda. Sukoba se ne bi trebalo plašiti jer narod nema šta izgubiti. Prvi su to shvatili Arapi a uskoro i Srbi ulaze u tu igru.


jean komentar koji možda puno toga objašnjava (pravi koreni zla,.. ):

1-Vlast korumpira, a 2-apsolutna vlast korumpira apsolutno, glasi čuvena 3-engleska maksima 1- Ne vlast, nego novac. Novac daje iluziju sile,vlasti, moci ljudima (ne daju ljudi vlast, moc novcu)."sa novcem si sve, bez novca, niko i nista"-moze li ovo neko da ospori (kako kupujemo dzipove)?
Preporuke:
2
0
21 ponedeljak, 10 septembar 2012 16:22
Mladi DŽedaj
"U intervju za nemački Süddeutsche Zeitung(2004) na konstataciju novinara da je Putin izabran demokratskim putem, usledio je odgovor F. Fukojama: Da, tačno, većina je glasala za Putina i njegovu partiju, ali mi hoćemo ne demokratiju većine, nego liberalnu demokratiju."

Interesantno, ako liberalna demokratija nije demokratija većine, onda je ona demokratija manjine, što znači da ona nije uopšte demokratija. To je zapravo i tako u praksi, jer se neoliberalni sistem degeneriše u plutokratiju.

Ne trvdi ovo samo Fukujama, teoretičar neoliberalizma. I Čedomir Jovanović, kao krajnji izvršilac neoliberalnih radova na terenu, je imao neke slične izjave, da ne priznaje glas većine, ako se dobro sećam. Kad se pogledaju ove dve izjave zajedno, vidi se da nije reč o pojedinačnim mišljenjima, već o stavu proisteklom iz ideologije.
Preporuke:
13
0
22 ponedeljak, 10 septembar 2012 16:27
JohnyBgood
@Marko

Vazi, sve zemlje koje ste nabrojali su u top 20 u svetu po pitanju ekonomskih sloboda (znaci U BITI KAPITALISTICKE):
http://www.heritage.org/index/ranking

I imaju disciplinu da ne trose preko gubera, u odnosu na Grcku i druge, a bogati su tako da to mogu da isfinansiraju. Mada i ONI imaju deficite koje ce kad tad morati da smanjuju jer se NIKO ne moze zaduzivati doveka, tako da i njih cekaju nekakva kresanja.

Uzgred, Svedska je bila dobrano preterala sa socijalizmom, pa krenula da zaostaje za drugim evropskim zemljama i onda su se malo opametili.

Jedno je sigurno, drzave koje umisle da mogu da imaju danski standard i socijalne programe bez danske efikasnosti i produktivnosti srljaju u propast. Najbolji recept im je da smanje apetite i puste ljude da rade. Znaci kapitalizam. Kao u Kini ciji ekonomski skok od kada su se resili komunistickog bunila svet sa divljenjem gleda.
Preporuke:
4
5
23 ponedeljak, 10 septembar 2012 17:24
URS US
Češki parlament (koja je član EU) je odbila "mere štednje":

Češki parlament odbacio mere štednje, vlada ih ponovo usvojila

Objavljeno : 06.09.2012.


A šta bi tek Srbija da je član EU:

Vlada usvojila prve mere štednje
Objavljeno : 10.09.2012.


čak i najmanje žuti, ćirilićne (Novosti) ovu ispomoć itd., "nemačkim" bankama, zavija u sledeću oblandu:

Vlada odlučila: Povećanje PDV na 20 odsto

Vlada je donela odluku da se opšta stopa PDV-a od oktobra poveća sa 18 na 20 odsto, dok je na sve životne namirnice zadržana snižena stopa PDV-a od osam odsto



a da ne pominjemo nvo (?)B92, koji još forsira gubitnike DS (žute)!

zato je verovatno URS US (ursus-medved na latinski) morao po insistiranju nekih, da uđe u Vladu.
Preporuke:
3
0
24 ponedeljak, 10 septembar 2012 19:23
Bob
Frensis Fukujama, pravo ime za čoveka novog svetskog poretka. Kako da ne bude prodana duša?
Preporuke:
5
0
25 ponedeljak, 10 septembar 2012 21:59
Stanić Milan1
Šteta što se autor zadržao samo na Fukojami,a nije se malo više vratio u prošlost i povezao delovanje američkih državnih ekonomista,filozofa,uglednih političara, profesora prestižnih američkih univerziteta,sa ciljem da se sagleda kontinuitet američke politike kao vodeće sile.Džordž Kenan,jedan od glavnih stratega američke spoljne politike u svojim smernicama br.23 iz 1948. za potrebe Stejt Departmenta.U dokumentu pored ostalog stoji..."Trebalo bi prestati raspravljati o nejasnim i nestvarnim ciljevima poput ljudskih prava,poboljšanja životnog standarda i demokratizacije.Uskoro ćemo morati nastupiti sa pozicije sile.Stoga,što nam takve idealističke parole manje smetaju, to bolje".Sedamdesetih godina malo ko je razumeo Ričarda Gardnera kada lansira tezu o ograničenom suverenitetu država i naroda."Ako odmah ne stvorimo Svetsku vladu,ne izvršimo reviziju Povelje UN i ne opunemoćimo Svetski sud da ima najveću vlast,neće biti progresa."(Foreigen Affars april 1974.) nastavak
Preporuke:
7
0
26 ponedeljak, 10 septembar 2012 22:12
Marko Gay
@ JohnyBgood

imaju disciplinu da ne trose preko gubera, u odnosu na Grcku i druge, a bogati su tako da to mogu da isfinansiraju.


Ne znam ko vam je ulio u glavu sve te besmislice, ali stvari stoje upravo obrnuto.

Socijalna drzava donosi ogromne ustede. Ona vam je najjeftinija opcija za svaku drzavu.

Evo, uporedite zdravsto SAD (privatno, losi rezultati, a zemlju mnogo kosta) i Britanije (socijalno, bolji rezultati, daleko jeftinije za zemlju).

Dakle, ako ste zaista protiv trosenja preko gubera, tj ovog ogromnog americkog zaduzivanja koje danas imamo, onda biste morali podrzati Obamu koji se zalaze za jace uvodenje socijalne drzave u SAD.

Za uspostavljanje socijalne drzave nije uopste potrebno bogatstvo. Koje je bogatstvo razrusena Jugoslavija imala posle Drugog svetskog rata kad je za svoje stanovnistvo uvela "besplatno" zdravstvo?
Preporuke:
7
4
27 ponedeljak, 10 septembar 2012 22:15
Stanić Milan 2
(nastavk) Dejvid Rokfeler ide korak dalje."Savremeni svet će biti savršeniji u uravnoteženiji ako vlast svetskih bankara i intelektualnih elita ima pravo prvenstva nad pravom naroda na samoopredelenje-uspostavimo jednu svetsku vladu.Internacionalna je,a to nsčelo smo sledili vekovima."
Konačno Tomas Fridman u "Njujork Tajmsu" u uredničkom komentaru 1998 kaže:"Skrivena ruka tržišta ne može funkcionisati bez skrivene pesnice - Mc Donald(svetski lanac brze hrane) bez Mc Donel Daglasa,proizvođača borbenih aviona F-15.A, skrivena pesnica koja osigurava poslove za tehnologiju "Silikonske doline"-zove se armija,vazdušne snage i mornarički korpus USA.Bez američke borbene sile na dužnosti ne bi bilo USA kojs svuda ima svoje prste".Molio bi autora ili nekoga od kolega da objasni pojam SVETSKIH DOMINACIONIH SISTEMA i ulogu finansijske oligarhije koja ustvari vodi unutrašnju i spoljnju politiku nacija.
Preporuke:
5
0
28 utorak, 11 septembar 2012 00:02
JohnyBgood
@Marko

A ja ne znam ko je VAMA ulio u glavu ovakve BAJKE:

Za uspostavljanje socijalne drzave nije uopste potrebno bogatstvo. Koje je bogatstvo razrusena Jugoslavija imala posle Drugog svetskog rata kad je za svoje stanovnistvo uvela "besplatno" zdravstvo?


SFRJ je stalno bila na ivici bankrota jer je trosila preko gubera. Pokojna Milka Planinc bi da je ziva mogla svasta da vam isprica.

Sto se tice tog super "besplatnog" zdravstva pitajte samo seljake kako im je bilo. I ja se secam da sam kasnih 80tih otisao iz zemlje iz dva razloga (1) jer sam kao visoko obrazovan radio za 300 dolara mesecno da bi neki odabrani mogli da dele stanove dok ja nisam mogao da zivim ni kao podstanar, i (2) jer sam imao zdravstvenih problema i shvatio da dok dodjes "na red" mozes da CRKNES, i da ti i da bi preziveo treba "veza".

Ziveo sam i u socijalistickoj Kanadi i tek kad sam dosao u Ameriku u taj zli privatni sistem - lekari su najzad provalili sta mi je i kako da me izlece.
Preporuke:
4
3
29 utorak, 11 septembar 2012 15:06
za JONIBGD I MARKA
Baš ste se našli...
DŽoni, prvo i osnovno, drago mi je da si se izlečio. Ima jedna druga stvar koja zbunjuje. Imaju li svi u Americi iste mogućnosti za lečenje? Eto, ti si iz SFRJ, kao fakultetski obrazovan uspeo da dođeš do doktora koji te je izlečio - kako - dobrim osiguranjem, privatnim lečenjem ili u državnoj bolnici?

Marko - komunisti su 1945 NASTAVILI SA BESPLATNIM ZDRAVSTVENIM OSIGURANjEM, nisu ga oni uveli, pročitaj malo više zakone iz Kraljevine Jugoslavije.
Preporuke:
2
0
30 utorak, 11 septembar 2012 21:23
bojan
Kapitalizam je pre svega proces, to nije sistem.
Tzv. liberalna demokratija i srednja klasa su samo u jednoj fazi kapitalizma išle pod ruku, odnosno kapitalizam se razvijao u liberalno-demokratskom okruženju uz podršku širokog sloja srednje klase (na stranu što taj pojam i "vrednosti" srednje klase odišu teškom malograđanštinom, bar po mom mišljenju). Sada je očigledno da se ta veza kida, a Fukujama, za razliku od trijumfalizma u "Kraju istorije", danas priča jednu krajnje sterilnu priču o potrebi da se kapitalizam na neki način, ukroti tako da bude ponovo prihvatljiv srednjoj klasi i liberalno - demokratskim "vrednostima". Naravno, pri tome ne kaže kako on to zamišlja da se učini.
Ali posle neoliberalizma i globalizacijskog pohoda finansijskog kapitala nema povratka nazad - a krajnje ishodište kapitalizma biće monopolistički kapitalizam.
Ili naravno, novi "hladni" ili "vrući" rat, kako bi se iluzija održala.
Preporuke:
0
2
31 sreda, 12 septembar 2012 01:18
Marko Gay
@ "zaMARKA"

Marko - komunisti su 1945 NASTAVILI SA BESPLATNIM ZDRAVSTVENIM OSIGURANjEM, nisu ga oni uveli, pročitaj malo više zakone iz Kraljevine Jugoslavije.


Evo citat:

"Zbog nerazvijenog sistema zdravstvenog osiguranja i skupih lekarskih usluga, veliki dio stanovništva [u Kraljevini Jugoslaviji] nije bio obuhvaćen zdravstvenom zaštitom."

I dalje:

"Najugroženiji dio stanovništva zbog nedovoljne zdravstvene zaštite, bilo je poljoprivredno stanovništvo, radnici, a posebno siromašno gradsko
stanovništvo, koje nije imalo zdravstvenu zaštitu."

Strana 121 studije koja se moze naci na ovom linku:
http://www.znaci.net/00001/120_7.pdf

Eto, ja sam naveo izvor za svoju tvrdnju, a koji je vas izvor?
Preporuke:
1
1
32 četvrtak, 13 septembar 2012 23:31
Marinko Jašić
Ovaj prilog dr Dušanića vratio me u 1990. kada sam, kao polaznik kursa pod naslovom: "Svojinska i profitna transformacija jugoslovenskog preduzeća" u organizaciji Ekonomskog fakulteta Beograd, pred većinom predavača, ukazao na činjenicu da je ekonomska nauka olako prihvatala novotarije, poput poimanja preduzeća i njegove uloge od perioda administrativnog upravljanja privredom, preko "dogovorne ekonomije" do već tada jasnog opredjeljenja za privatizaciju kao spasonosni lijek za sve probleme privrede, dajući "naučni" legimitet tim promjenama.Većina predavača je prešla preko moje primjedbe, dok se prof. Stipe Lovreta suprotstavio i donio novine iz 1972. u kojima piše da se mlađi profesori i asistenti suprotstavljaju rješenjima koja se, u pripremi novog Ustava, odnose na privredu, a uvaženi pokojni prof. Zoran Pjanić je rekao: "Kolega, ja se sa vama potpuno slažem, ali šta možete, eto ja ni sada ne mogu da dođem do reči". Stoga podržavam dr Dušanića jer je realan i doslijedan u svojim radovima.
Preporuke:
3
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner